Jaký obraz se mi hodí do interiéru?

Vizualizace obrazu v obývacím pokoji

V první řadě ten, který se vám líbí. Nejen na první pohled, ale baví vás se k němu vracet, přitahuje vás. Má pro vás hodnotu bez toho, že se jeho barva shoduje s barvou sedačky v obýváku.

Nicméně pak je dobré pouvažovat i o dalších kritériích z oblasti bytového designu, jako je vhodná velikost, rám, nasvícení, okolní předměty a barvy a další obrazy na stěně.

Obraz je většinou prvek, který je výrazný, navíc ve výši očí, proto je to mnohdy první věc, na která příchozího zaujme. Pokud je to výrazný soliter, který má okolo sebe přiměřeně velký prázdný prostor, dokáže hodně změnit ráz místnosti. Dodat světlo do tmavého pokoje nebo kontrastní barvu do světlého, střídmě zařízenému interiéru vtisknout charakter apod. Do jednoduchého prostoru se v podstatě hodí jakékoli umělecké dílo přiměřené velikosti.

Problém bývá, pokud je interiér zaplněný nesourodými prvky a na stěně už visí obrazy po předcích spolu s rodinnými fotografiemi. Pro obrazy nejsou dobré ani barevné stěny či tapety. Ani tady není situace beznadějná, ale je to jako s každým vizuálním vjemem – mnoho prvků, které poutají pozornost, designu neprospívá. Řešením je někdy aspoň sjednotit rámy, nebo přemístit obrazy a fotografie do skupin, které jsou v něčem sourodé.

Pokud máte nový byt a stěny prázdné, je rozvažování jednodušší. V  souladu s výběrem ostatních prvků, jako je nábytek, textilie, světla či dekorace přemýšlíte o stylu celého prostoru.

Několik nápadů pro výběr obrazů:

Barevné schéma:

  • Světlý interiér se světlou stěnou: Pokud zvolíte nevýrazný obraz a nechcete, aby zanikl, řešením je kontrastní nebo jinak výrazný rám, který ho oddělí od světlé stěny. Tmavý obraz může naopak působit až příliš kontrastně, proto je lepší v tom případě přidat do prostoru i několik dalších tmavších prvků.
  • Tmavý interiér s tmavými stěnami: Tmavý obraz by měl mít opět rám oddělující ho od stěny, často dobře působí metalické odstíny.
  • Dřevo v interiéru je velmi časté. Myslete na soulad při výběru dřevěného rámu.

Velikost:

Pro posouzení správné velikosti je skvělou pomůckou vystřihnout papír nebo karton ve velikosti zamýšleného obrazu a připevnit jej na stěnu. Uvidíte, jestli do obrazu nezasahuje světlo, jestli nebude překážet, když sedíte na sedačce a opřete hlavu dozadu,… a samozřejmě, jestli obraz není moc malý na velké ploše, takže se ztrácí, nebo naopak.

Obecně platí, že výrazně horizontální obrazy prostor opticky rozšiřují, vertikální prodlužují.

Styl:

Vždycky dobře působí, když styl obrazu odpovídá stylu interiérového designu.

V pokoji se starožitným nábytkem se bude skvěle vyjímat klasicky namalované zátiší, nebo moderně pojatý obraz v honosném rámu.

Naopak minimalismu sluší samozřejmě střídmé barvy a jednoduché linie, např. černobílé fotky v kovových tenkých rámech.

Na druhou stranu i přesný opak toho, co by člověk očekával, někdy vytvoří ten správný akcent. Před koupí obrazu výrazně odlišného od stylu pokoje je určitě dobré se poradit s galeristou či designerem.

Stále ale platí, že obraz je především originální umělecké dílo, ne dekorace. Někdy se vyplatí uvažovat i opačně. Hodí se k vybranému obrazu můj pokoj? A můžete začít z druhého konce. Někdy stačí málo, třeba jen vyměnit textilie nebo změnit barvu zdi.

Více o výběru obrazu zde.

Přejít nahoru